Šťastné, veselé a bezpečné!

Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p.

Jak nenaletět na podvody při předvánočních nákupech

Česká republika má v přepočtu na jednoho obyvatele nejvíce e-shopů v Evropě. Konkrétně 42.414 a do konce roku se tento počet pravděpodobně ještě zvýší. Samozřejmě se mezi jejich provozovateli najde spousta takových, o jejichž spolehlivosti se dá pochybovat. V období předvánočního shonu a nákupní horečky je dobré, nezapomínat na základní pravidla a nesvěřovat své sny a finance do cizích virtuálních peněženek bezhlavě.

Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p.

Nákupy na internetových bazarech

Nákup zboží na internetových bazarech jsou poměrně oblíbené; lze na nich objevit a koupit sběratelské kousky, nové či použité zboží za zajímavé ceny. Ovšem i na těchto bazarech se pokoušejí nakupující okrást podvodníci. Velmi časté jsou podvody typu „prodám iPhone za velmi výhodnou cenu“, „daruji z rodinných důvodů pejska s PP, zaplatíte jen dopravu z ciziny“, „žiji v zahraničí a výhodně vám pronajmu svůj byt, klíče vám pošlu kurýrem“ a podobné. Kupující v těchto případech obdrží jen fotky. Prodávající si vyžádá od kupujícího s ohledem na to, že je o předmět prodeje/pronájmu spousta zájemců, zálohu; po úhradě zálohy se však po prodejci slehne zem a kupující už své peníze nejspíš nikdy neuvidí.

Nákupy na internetu

Nákupy prostřednictvím internetu jsou samozřejmě mnohonásobně pohodlnější. Je dobré si pamatovat:

  • Jakékoliv zboží zakoupené přes internet, přes teleshopping nebo přes telefon se muže vrátit do 14 dnů, a to i bez udání důvodu. Tato možnost vyplývá přímo z občanského zákoníku a nárok na ni vzniká automaticky i v případě, že prodejce stanovuje jiné podmínky vrácení zboží.
  • V případě reklamace je užitečné znát dopředu reklamační podmínky. Každopádně ale platí, že obchodník musí reklamaci vyřídit nejpozději do 30 dnů.
  • Archivovat si dokumenty o nákupu. Důležité je zejména potvrzení o nákupu – buď vytisknout nebo elektronicky archivovat.

Podle čeho prověřit e-shop
a na co si dát pozor

  • Na stránkách e-shopu je řádně uvedeno a snadno dohledatelné IČO prodejce, název firmy či jméno a příjmení provozovatele, sídlo firmy, veškeré kontaktní údaje (telefonní číslo, e-mail, odpovědní formulář, on-line chat); na dotazy reagují přiměřeně rychle a srozumitelně.
  • E-shop též musí mít zveřejněné obchodní podmínky a reklamační řád, dále také informace, jak e-shop nakládá s vašimi osobními údaji a jaká jsou v této souvislosti vaše práva.
  • E-shop je uveden jako ověřený a s kladným hodnocením na webových stránkách jako je heureka.cz, zbozi.cz apod.
  • Na uvedených stránkách si také můžeme ověřit, že zboží není e-shopem prodáváno za podezřele nízké ceny (což by mohlo znamenat snahu o vylákání peněz či prodej padělků).
  • V případě neověřeného e-shopu lze doporučit jedině osobní odběr zboží; ani platba dobírkou nepřináší větší bezpečí, jelikož v balíčku, který vám od prodejce přijde, může být místo vámi objednaného zboží například cihla či starý papír (a to před zaplacením nezjistíte)
  • Databázi potenciálně nebezpečných e-shopů najdete na odkazech
  • naopak databázi e-shopů, na kterých se nakupovat bát nemusíte, najdete na odkazu