Ve čtvrtek 19. dubna 2018 se v areálu Policejní akademie ČR v Praze uskutečnilo národní finále 2. ročníku Středoškolské soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti. Soutěže, kterou zorganizovala Pracovní skupina kybernetické bezpečnosti AFCEA s celou řadou státních, akademických a profesních organizací.
Ve dvoukolovém finálovém klání svedlo souboj 36 studentů z 26 středních škol celé České republiky.
V dopoledním individuálním bloku mohli řešit 20 úloh různého stupně obtížnosti, časové náročnosti a z toho vyplývajícího bodového ohodnocení. Prvním úkolem bylo získat přístup k webové stránce, která byla chráněna heslem. Toto heslo museli soutěžící hacknout, aby se vůbec dostali k soutěžním otázkám. Do odpolední části soutěže pak postoupilo na základě počtu získaných bodů 24 studentů, pro něž byly připraveny tři týmové úlohy. Složení jednotlivých týmů pro každou z úloh určoval zvláštní los.
Vítězem celostátního finále se stal Ondřej Bleha z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové. Jemu a dalším čtyřem nejlepším předávali ceny zástupci státu, do jejichž gesce kybernetická bezpečnost a obrana spadá. Pozvání ke slavnostnímu vyhlášení přijali a ceny předali vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci a zároveň ředitel SPCSS Ing. Vladimír Dzurilla, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Ing. Dušan Navrátil, za Armádu České republiky brigádní generálka Lenka Šmerdová a zástupce Bezpečnostní informační služby. Pořadatelé ocenili i nejlepší školu a učitele nejlepšího finalisty.
Z patnácti nej soutěžících bude během několika letních workshopů sestaven tým, který by měl reprezentovat Českou republiku na Evropském finále, naplánovaném evropskou agenturou ENISA na říjen 2018 v Londýně.
V průběhu finálového dne byl v areálu Policejní akademii ČR připraven pro studenty zaregistrovaných středních škol, jejich pedagogy, odbornou veřejnost a bezpečnostní komunitu bohatý doprovodný program. SPCSS si pro ně připravil kvíz o ceny, prověřující základní znalosti kybernetické bezpečnosti a dvě přednášky. Ty tematicky na příkladu hacknutí rezervačního systému pro objednávání školních obědů ukazovaly důležitost zabezpečení i běžných aplikací, byť to znamená ztrátu jednoduchého uživatelského komfortu.