Studenti ukázali znalosti profesionálů

Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p.

Ve čtvrtek 19. dubna 2018 se v areálu Policejní akademie ČR v Praze uskutečnilo národní finále 2. ročníku Středoškolské soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti. Soutěže, kterou zorganizovala Pracovní skupina kybernetické bezpečnosti AFCEA s celou řadou státních, akademických a profesních organizací.

Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p.
Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p.
Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p.

Ve dvoukolovém finálovém klání svedlo souboj 36 studentů z 26 středních škol celé České republiky.

V dopoledním individuálním bloku mohli řešit 20 úloh různého stupně obtížnosti, časové náročnosti a z toho vyplývajícího bodového ohodnocení. Prvním úkolem bylo získat přístup k webové stránce, která byla chráněna heslem. Toto heslo museli soutěžící hacknout, aby se vůbec dostali k soutěžním otázkám. Do odpolední části soutěže pak postoupilo na základě počtu získaných bodů 24 studentů, pro něž byly připraveny tři týmové úlohy. Složení jednotlivých týmů pro každou z úloh určoval zvláštní los.

Vítězem celostátního finále se stal Ondřej Bleha z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové. Jemu a dalším čtyřem nejlepším předávali ceny zástupci státu, do jejichž gesce kybernetická bezpečnost a obrana spadá. Pozvání ke slavnostnímu vyhlášení přijali a ceny předali vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci a zároveň ředitel SPCSS Ing. Vladimír Dzurilla, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Ing. Dušan Navrátil, za Armádu České republiky brigádní generálka Lenka Šmerdová a zástupce Bezpečnostní informační služby. Pořadatelé ocenili i nejlepší školu a učitele nejlepšího finalisty.

Z patnácti nej soutěžících bude během několika letních workshopů sestaven tým, který by měl reprezentovat Českou republiku na Evropském finále, naplánovaném evropskou agenturou ENISA na říjen 2018 v Londýně.

V průběhu finálového dne byl v areálu Policejní akademii ČR připraven pro studenty zaregistrovaných středních škol, jejich pedagogy, odbornou veřejnost a bezpečnostní komunitu bohatý doprovodný program. SPCSS si pro ně připravil kvíz o ceny, prověřující základní znalosti kybernetické bezpečnosti a dvě přednášky. Ty tematicky na příkladu hacknutí rezervačního systému pro objednávání školních obědů ukazovaly důležitost zabezpečení i běžných aplikací, byť to znamená ztrátu jednoduchého uživatelského komfortu.