Nenechte si zkazit dovolenou kybernetickými incidenty

Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p.

Prázdniny jsou v plném proudu, a tedy i dovolené. Pokud se na ni teprve chystáte a nedokážete se obejít bez svého oblíbeného tabletu, mobilu či počítače, je dobré si připomenout několik bezpečnostních pravidel při jejich používání. Doma i v zahraničí na nás číhají kybernetické hrozby – využívání nezabezpečených Wi-Fi sítí může vést nejen ke ztrátě osobních údajů, ale i reálné ztrátě peněz; infekce škodlivým kódem může zase na mobilu zablokovat všechny fotky a videa z dovolené. Neznámé, a navíc nezabezpečené Wi-Fi sítě bychom neměli vůbec používat pro přístup k internetovému bankovnictví, nakupování a vyřizování e-mailů.

Níže je přehled několika tipů pro (nejen) kyberneticky bezpečnou dovolenou:

Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p.

Před dovolenou

  • Dovolená je primárně určena k odpočinku, proto si pracovní notebook s sebou nebereme. Delegujte úkoly na zástup, rozložte si práci mimo dny, kdy nebudete v dosahu.
  • Pokud si s sebou berete svůj soukromý notebook, ideálně vezměte takový, který standardně nepoužíváte a nemáte na něm uložena žádná důležitá data. Pokud to není možné, data ze zařízení, která si berete s sebou, zálohujte, a zvažte kryptování obsahu disku.
  • Aktualizujte operační systém a všechny programy a aplikace, jakož i antivirové a jiné bezpečnostní programy na zařízeních, které berete s sebou na dovolenou.
  • Pro internetové bankovnictví od vaší banky, oblíbené sociální sítě, e-mail a také e-shopy, na kterých budete během dovolené nakupovat, si nainstalujte aplikace (nepoužívejte je přes webový prohlížeč).
  • Zvažte instalaci bezpečnostní aplikace či využití funkce zařízení, která dokáže při ztrátě nebo krádeži na dálku určit jeho polohu, zablokovat jej anebo vymazat jeho obsah.
  • Na mobilu, tabletu i notebooku si nastavte krátký časový interval automatického uzamykání při nečinnosti zabezpečený např. PINem či heslem.
  • Vyhledejte si kontakt (tel. číslo, mail) na vaši banku, na který můžete bance z dovolené nahlásit jakýkoli potenciální problém s vaším účtem, ať už by šlo o neznámou transakci nebo ztrátu platební karty.
  • Nezveřejňujte na sociálních sítích informace o tom, kdy a kam se chystáte na dovolenou – zbytečně byste mohli upozornit potenciální zloděje na to, že vaše obydlí bude v tu dobu prázdné.

Během dovolené

  • Při jakémkoli podezření na neoprávněnou transakci informujte svoji banku.
  • Pokud budete používat Wi-Fi sítě, o jejichž bezpečnostním nastavení nic nevíte, nepoužívejte internetové prohlížeče k přístupu na weby vyžadující přihlašovací údaje a ani jejich prostřednictvím neposílejte žádné údaje. Pokud je totiž Wi-Fi „odposlouchávána“, v podstatě všechno, co přes tyto weby odešlete dál, dokáže útočník odchytit (přístupové údaje k mailu, k internetovému bankovnictví, sociálním sítím, e-shopům atd.).
  • Pro sledování e-mailu, sociálních sítí, internetového bankovnictví a online nakupování využívejte výhradně originální mobilní aplikace. Tyto aplikace totiž mezi vaším zařízením a serverem těchto služeb komunikují šifrovaně a tudíž bezpečněji.
  • V hotelu a kavárně si ověřte název jejich oficiální Wi-Fi síť a připojujte se pouze k ní; útočníci totiž často podstrčí falešné sítě s podobným názvem a datový provoz na nich „odposlouchávají“ (tedy včetně vašich přístupových údajů, pokud se někam přes tuto Wi-Fi přihlašujete).
  • Pokud Wi-Fi síť podmiňuje vaše připojení k internetu aktualizací softwaru, odpojte se od ní a nepoužívejte ji; pravděpodobně jde o pokus infikovat vaše zařízení škodlivým softwarem.
  • Používejte Wi-Fi sítě se zabezpečením minimálně na úrovni WPA2 (na zařízeních s Androidem uvidíte tuto informaci v popisu sítě a zařízení s iOS vás na nezabezpečenou síť samo upozorní).

Tak ať se vám vaše dovolená vydaří.