Kdo hackuje, vyhraje

Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p.

Jak jinak si ověřit své znalosti v oblasti kybe, než účastí v soutěži? Právě proběhnuvší národní finále třetího ročníku středoškolské soutěže v kybernetické bezpečnosti, jíž je Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p. partnerem, zná vítěze.

Kybernetická bezpečnost není jen o našem chování na síti či o společnostech, které nabízejí odborné služby. Je především o lidech a jejich vzdělávání. To důkladnější začíná na středních školách. Právě pro středoškoláky je určena celorepubliková soutěž v kybernetické bezpečnosti, mezi jejíž odborné garanty patří řada státních institucí, vysokých škol, organizací, a především Pracovní skupina kybernetické bezpečnosti AFCEA spolu s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Letošního ročníku, který začínal na podzim, se zúčastnilo 3 823 žáků ze 107 různých středních škol.

Do třetího kola – finálového – jich pak postoupilo 36 a čekal na ně náročný dubnový den v prostorách Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Dvacet úkolů v několika stupních obtížnosti a časovém limitu, jejichž řešení vyžadovalo již pokročilé znalosti, dávalo příslib na kvalifikaci do evropské soutěže, která proběhne v říjnu 2019 v Bukurešti. Pro doprovod, fanoušky z řad spolužáků a pozvané studenty byl připraven osvětově-odborný doprovodný program, soutěže a kvízy i příležitost k seznámení se s odborníky na kybernetickou bezpečnost.

Vězte, že uspět nebylo jednoduché. Pro vaši představu je zde zadání úlohy, kterou jsme připravili coby jeden z odborných partnerů pro soutěžící.

Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p.

A kdo se letos stal nejlepším hackerem? Dalo by se říct, že všichni. Večerního slavnostního vyhlášení se zúčastnili zástupci bezpečnostních organizací i odborných služeb a hlavní cenu předali jednomu ze studentů gymnázia v Hradci Králové. Patnáct nejlepších absolvuje intenzivní letní přípravu a vybraní z nich vyrazí na podzim na celoevropské klání. Všem účastníkům blahopřejeme, děkujeme organizátorům za skvělé zajištění a hostící univerzitě za vynikající podmínky na místě.